منهول یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می‌شود یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود. 

البته همگی در سطح شهر به انواع منهول برخوردیم، دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و...) و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آن‌ها را با درپوش می‌ پوشانند.
 
منهول‌ها را از جنس بتن، آجر ، پلی اتیلن ، پلاستیک و مواد کامپوزیتی می‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود و همچنین درپوش‌های آن‌ها نیز از جنس پلی اتیلن ، فولاد ، چدن و کامپوزیت است.
 
منهول فاضلابی
 
منهول پلی اتیلن گروه صنعتی ناب زیست یکی از مهمترین بخش های سیستم فاضلاب است به این دلیل که نیاز به حفاری را از بین می برد. در سیستم فاضلاب شهری و خانگی برای اتصال چندین خط لوله فاضلاب به یک مسیر از منهول استفاده منهول های فاضلاب در فواصل منظم در سراسر سیستم فاضلاب  قرار می گیرد تا دسترسی راحت در هر نقطه را فراهم سازد.
 
دسترسی به منهول های فاضلابی باید با تجهیزات ایمنی لازم برای جلوگیری از حوادث ناشی از افتادن و گازهای مضر مانند متان و سولفید هیدروژن انجام شود.از منهول های فاضلابی در سیستم فاضلاب شهری و فاضلاب صنعتی و هم با کاربرد‌های مختلف در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه‌ها و خطوط انتقال شهری استفاده می شود.
 
ویژگی های منهول پلی اتیلن
 
پلی اتیلن طوری ساخته شده که در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم است لذا تماس فاضلاب و مواد اسیدی یا شیمیایی باعث خوردگی و از بین رفتن آن نمی شود در حالی که در نوع آجری و بتونی چنین نمی باشد.
 
احتمال خوردگی و پوسیدگی پلی اتیلن در محیطهای شیمیایی بسیار کم است و می توان از آنها برای چندسال استفاده کرد. همچنین وزن پایین آن باعث شده نصب منهول با سرعت انجام شود. زیرا آنها را بصورت پیش ساخته به محل منتقل می کنند و با توجه به وزن کم آن نیز نصب آن سریع قابل انجام است.
 
خاصیت انعطاف پذیری پلی اتیلن باعث شده احتمال شکستگی منهول کاروگیت کاهش یابد زیرا این خاصیت باعث می شود در صورت ضربه خوردن به منهول شکستگی در آن ایجاد نشود.
 
ضمن این که این جنس از منهول استحکام بالایی دارد و به راحتی در برابر ضربه ها از بین نمی رود. گفته می شود طول عمر منهول پلی اتیلن حدود پنجاه سال می باشد.
 
به هر حال با تمام این اوصاف به نظر می رسد بهترین نوع منهول ها همین منهول پلی اتیلن می باشد که استقبال زیادی از آن بعمل آمده و تعداد آن روز به روز در دنیا بیشتر می شود.
 
منهول پلی اتیلن
 
منهول پلی اتیلن استوانه ای است پلاستیکی که بصورت عمودی با قطرهای متفاوت و دارای قابلیت تنظیم ارتفاع از 50 سانت تا 13 متر تولید می شود و بمنظور دسترسی به تاسیسات زیر زمینی مورد اتستفاده قرار می گیرد . 
 
مشخصات منهول های پلی اتیلن دوجداره یا منهول کاروگیت
 
-منهول کاروگیت معمولاً در جریانهای ثقلی استفاده می گردد.
 
-منهول دوجداره برای قطر داخلی 600 تا 3000 میلیمتر و تا 12 متر ارتفاع طراحی می شوند.
 
-در منهول کاروگیت ضخامت دیواره منهول بستگی به سایز منهول ، ارتفاع ، نوع خاک و وجود آبهای زیرزمینی و همچنین نوع کاربرد آن طراحی می گردد.
 
- منهول پلی اتیلن دوجداره معمولاً جهت کار در محدوده حرارتی منفی 45 تا مثبت درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار میگیرد ولی این مقدار می تواند بسته به شرایط خاص، تغییر کند.
 
-منهول تولیدشده به روش اکستروژن (منهول دوجداره پلی اتیلن) مقاومت فوق العاده ای در برابر بسیاری سیالات شیمیایی دارای PH 1 تا 14 دارند.
 
-با توجه به اینکه کلیه مراحل جوش و آب بندی کف و انشعابات مطابق استاندارد DVS 2209 و به روش جوش اکسترودری انجام می گیرد و بدلیل استفاده از جوش بات فیوژن ، جوش انواع لوله ورودی و خروجی و انشعابات پلی اتیلنی در گریدهای مختلف PE100 , PE80 به بدنه منهول پلی اتیلن کیفیت مناسب و مطلوبی را خواهد داشت.
 
منهول بتنی
 
این منهول‌ها با مصالح سنتی مانند آجر، سیمان و بتن ساخته می‌شوند که در گذشته بسیار مورد استفاده بوده‌است و کاربردهای فراوانی داشته‌است، که البته هنوز هم در برخی از مناطق و کاربری‌های خاص به عنوان تنها و آخرین راهکار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
مثلاً در کانال‌های انتقال خط تلفن که در زیر زمین قرار گرفته‌است منهول‌های بتنی بسیار کاربرد دارند. در حال حاضر در ساخت شبکه جمع‌آوری فاضلاب تهران، عمدتا از منهول‌های بتنی و آجری استفاده می‌شود.
 
کاربرد منهول پلی اتیلن بسته به مکان نصب
 
آدم رو ها (منهول) با قطر کم ( جهت استفاده در خطوط فرعی)
 
آدم روها (منهول) با قطر بالا (جهت استفاده در خطوط اصلی)
 
منهول های فاضلابی باید حداقل دارای استانداردهای زیر باشند
 
باید در عین سبکی مقاومت مکانیکی بالا مطابق استاندارد های ملی باشند.
 
منهول فاضلاب باید دارای لایه داخلی صیقلی با رنگ روشن باشد.
 
جنس منهول فاضلاب باید مقاومت بالایی در برابر اسیدها و بازها داشته باشد.
 
باید دارای سطح صاف و منظم باشد از چسبندگی آلاینده های محیطی جداره خارجی منهول جلوگیری نماید وخاصیت رسوب ناپذیری داشته باشد.
 
باید طرای آن طوری باشد که که از ورود فاضلاب به آبهای زیرزمینی جلوگیری نماید.
 
دریچه ی بازدید فاضلاب باید قابلیت ضربه پذیری بالا داشته باشد و در برابر زلزله مقاوم بوده و شکننده نباشد.